Jídelníček cestovatele aneb, co vám může přistát na talíři na cestách! Díl duhý: Peru

 

Malý králíček? Ne, ne, větší myš. Konkrétně morče.

Malý králíček? Ne, ne, větší myš. Konkrétně morče. S hranolkami a cibulkou, to je peruánská delikatesa.

Moje návštěva Peru nevedla vůbec do turisticky vyhledávaných míst. Žádné Machu Pichu, Custo či jezero Titicaca. Já se vydal pěkně na sever, nejdříve do Tingo María, známého z dřívějška jako místo, kde řádily nejvíce drogové gangy, protože v okolních horách se pěstovala koka na výrobu kokainu o sto šest.

Juanes, kuřecí maso v rýži uvařené ve vývaru zabaelné do banánového listu.

Juanes, kuřecí maso v rýži uvařené ve vývaru zabaelné do banánového listu.

Nicméně už v Tingo María jsem objevil nco z peruánské kuchyně. A sice Juanes. Při oslavách sv. Jana se tam dělají tyhle dobroty. Je to v banánovém listu zabalená směs kořeněné rýže, vejce a kuřecího masa, prodávaná na každém rohu.  Trochu netradiční by se mohlo zdát i ceviche. V kyselém limetkové nálevu s trochou chilli naložené syrové ryby, krevety nebo chobotničky se prodávají na ulici, jako hamburgery. Většina Peruánců nemám problém s tím takvou kyselou věc i posnídat, ale mě zvyklému snídat buchtu s kakaem to úplně dobře na žaludek nedělalo.

Morče mi ale chutnalo, taková kombinace kuřete a králíka.

Morče mi ale chutnalo, taková kombinace kuřete a králíka.

Po většinu času zdálo být jídlo v Peru dost v pohodě. Blížilo se mojí předatavě o normální kuchyni. Především fazole a rýže dominovaly snad každému talíři jako přílohy a k tomu pak mohla být ryba, vepřové či kuřecí maso, i když ne příliš často. Místo králíků ale po některých vesnických dvorčecích, které jsem měl možnost navštívit pobíhala zvířata, která doplňují nejden dětský pokojíček u nás doma.

Jídleníček morčatárny.

Jídleníček morčatárny.

Morčata jsou prostě v Peru pochoutkou, kterou si Peruánci nedají vzít. Morče – Cuy se objevuje na jídelníčku snad každé větší restaurace a některé dokonce jiné maso ani pokrmy nenabízejí. Ty se jmenují La Casa del Cuy a jsou morčecími speciálkami. Malé hlodavce zde můžete dostat pečené, smažené s hranolkami nebo upravené na grilu. Tohle jídlo nakonec není takové překvapení. Chutná trochu jako kuře a králík dohromady. Jak se ale takové morče připravuje opravdu mi majitel místní restaurace říci nechtěl, je to prý tajemství,které ho odlišuje do konkurence.

Cucání sladké šťávy z bíle dužiny, která obaluje kakaové boby je mezi plantážníky běžné.

Cucání sladké šťávy z bíle dužiny, která obaluje kakaové boby je mezi plantážníky běžné.

Na kakaových plantážích jsem ochutnal i dužinu z kakaových bobů. V tom “ragbyovém balónu”, ve kterém jsou ukryté kakaové boby je bílá dužina, která je strašně sladká, dokonce tak sladká, že z ní dělají nejenrůzné sirupy, ale dokonce kořalku a kakaové víno. I to jsem ochutnal, ale fotky se bohužel nedochovaly.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 5 =