Nepál – turistický průvodce Lonely Planet

Jakkoliv to může znít otřepaně, na tištěné průvodce po cizích zemích si potrpím. Mám rád ten proces, kdy se z nové knihy stane otrhaný, ošoupaný kus vaší cesty. Rád si píšu do těchto knih poznámky, doplňuji si tam údaje, adresy. Na svých cestách používám nejčastěji dvě edice průvodců. Lonely Planet a Rough Guides. Každý má něco, takže se vždycky doma rozhodnu, kterou si na tu či onu cestu pořídím.

Při cestě do Nepálu jsem se rozhodl pro Lonely Planet od nakladatelství Svojtka. Knížka se mnou strávila 7 dní na cestě po Nepálu a tady je krátké shrnutí, co jsem si k jejímu používání poznačil.

Průvodce Nepál od Lonely Planet

Průvodce Nepál od Lonely Planet

Na začátku by se slušeno říct, že průvodce má brožovanou, ale přesto dost pevnou vazbu dle standardů, na který jsem od Lonely Planet zvyklý. Příjemný obal má povoskované desky a působí voděodolně, ale tohle jsem nezkoušel. Kniha váží 384 gramů a má rozměry 125×195 mm, přičemž dvou centimetrovou výšku dělá 408 stran uvnitř.

Začínáme u rejstříku

Po zkušenosti s průvodcem od tého vydavatele jsem jako první směřoval do rejstříku. U průvodce po Srí Lance jej dle mého názoru dost odflákli. Více v recenzi zde. U průvodce po Nepálu jsem při vyhledávání míst podle programu cesty, na žádný problém s rejstříkem nepřišel. Všechna místa, která jsme měli navštívit, jsem v rejstříku bez problémů našel.
Národní park Chitwan je pod CH, Durbar Square je pod D a všech dalších asi 15 názvů včetně řeky Chitwanu a živé bohyně Kumárí je na svém místě.

Precizní zpracování – to je průvodce Lonely Planet

Průvodce Lonely Planet

Stránky průvodce po Nepálu jsou velmi přehledné.

Začal jsem tedy listovat knihou systematicky. V úvodu nechybí praktická barevná mapa celého Nepálu s vyznačenými významnými místy. Jako i v jiných průvodcích z této edice, jsem velmi ocenil výčet 15 nejlepších zážitků, které byste měli v Nepálu vyzkoušet. Všechny doplněné odkazem na stránky v knize a krátkým textem.
Každý majitel od průvodce očekává dobře propracované praktické informace –  směnné kurzy, důležitá telefonní čísla, doprava, ceny a podobně, to Lonely Planet zvládl precizně.
Rok rozepsaný “Měsíc po měsíci” zaznamenává významné události v nepálském kalendáři: různé svátky, slavnosti a festivaly. Když cestu plánujete třeba jako fotograf, tohle je velmi užitečný nástroj.

Průvodce Nepál od Lonely PlanetNavrhované trasy” jsou kapitolou, kterou moc rád nemám, i když chápu, že řada lidí ji ocení. Mně ale docela vadí potkávat na cestě stále ty stejné lidi, protože všichni jednou podle návrahu jednoho průvodce a tak dávám přednost plánování cesty podle vlastního itineráře. Je ale pravda, že se v průvodci právě touhle kapitolou dá hezky inspirovat.

Jako velmi praktická mi na druhou stranu přijde kapitola ”Plánujeme trek”. Zejména lidé, kteří se na horskou tůru ať už sami nebo s průvodce vydávají poprvé, mohou se na ni lépe připravit už doma. Samostanou kapitolou, která je v Nepálu hodně důležitá jsou “Trekingové trasy“. Tohle téma je pěkně zpracované zejména pro všechny, kdo se rozhodli vydat do Nepálu poprvé.

Jsou tu i tipy na trasy pro horská kola a také kam jet na divokou vodu. Oddíl dobrovolnická práce dává poměrně podrobný přehled o organizacích, jimž můžete většinou za stravu a bydlení přijet pomáhat.

Z Kathmandu na všechny světové strany

Průvodce Lonely Planet

Mapky a dalšígrafické prvky, dělají z průvodce Lonely Planet velmi cennou knihu.

Hlavní část průvodce “Na cestě” je pak rozdělen na sedm oddílů. Kathmandu, údolí Kathmandu, z Kathmandu do Pokhary, Pokhara, Teraje a pohoří Mahabhárat, trekingové trasy a na kole, na raftu a na kajaku.

Prvních pět začíná stejně: mapkou oblasti, krátkým odstavcem základních informací, grafem teplot a srážek, zkratkami na ubytování, jídlo a nejzajímavější místa. Kapitoly jsou vždy doplněny drobnými grafickými symboly, třeba okem, hvězdičkou, běžícím panáčkem, příborem, skleničkou nebo nákupní taškou, které vás vedou přímo k oblasti vašeho zájmu. V modrých blocích je navíc rozvedena řada zajímavostí týkající se místní kultury, jídla, zvyků a podobně. Tyhle odstavce jsem si rád četl při delších přesunech, protože byly skvělým zdrojem inspirace.

Průvodce obsahuje navíc řadu mapek měst, často s výřezy a zvětšením zajímavých oblastí, nejčastěji centra. Pro rychlou orientaci v cenách hotelů můžete použít jeden, dva nebo tři znaky pro americký dolar u každého ubytovacího zařízení. Stejně tak vstupy do národních parků nebo památek mají uvedené orientační ceny. Rád si člověk přečte zajímavosti o domácím alkoholu v horských vesnicích, o smlouvání, Nepálském kalendáři, ale i o cestování žen. O tom jak se dostat do Nepálu a zpět a jak se dopravovat po Nepálu. Nechybí ani slovníček základních pojmů.

Kniha jako 9 vydání průvodce po Nepálu vyšla v roce 2012 a do češtiny byla přeložena a nakladatelstvím Svojtka vydána v roce 2013.

Průvodce Nepál od Lonely Planet v loďce

Průvodce po Nepálu v akci

Se mnou procestoval tenhle průvodce sedm dní v Nepálu a snažil jsem se jednotlivá místa, která jsem navštívil, porovnávat s tím, co bylo v průvodci napsáno. Žádné zásadní rozdíly jsem nenašel a s knížkou jsem byl spokojen.

Pokud byste si chtěli tohoto průvodce půjčit na svou cestu, neváhejete a napište mi na tomas@mylosthat.com. Rád vám ho, samozřejmě zcela zdarma, půjčím.

V Nepálu jsem byl s CK S.E.N. mapovat, jak se země po roce vzpamatovala z ničivého zemětřesení. Mluvil jsem o něm i s naším průvodcem Basantou. Kromě toho jsem ale viděl i místa, o nichž jsem neměl tušení, že bych v Nepálu potkat. Zkuste si přečíst i článek o tom co v Nepálu dělat, když se zrovna nechystáte do hor.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + = 9