Zemětřesení mám stále v živé paměti, říká průvodce Basanta

Průvodce Basanta Rayamajhi

Basanta Rayamajhi je profesionální průvodce, mimo jiné spolupracující s CK S.E.N.

Nepál se cílem jedné mojí letošní cesty nestal náhodou. Vydal jsem se tam zjistit, jak to tam skutečně vypadá rok po zemětřesení, které zasáhlo Nepál na konci dubna 2015. Na cestu mě s sebou vzali kamarádi z CK S.E.N., která jezdí do Nepálu řadu let. Její majitel Pavel Fellner sám hned po něštěstí posílal svým nepálským partnerům peníze, aby jim pomohl vzpamatovat se z neštěstí. Po zemětřesení přišel obrovský pokles návštěvníků Nepálu a na Mt. Everest v tom roce nevystoupal ani jeden člověk. To je pro zemi, která z velké části profituje z turismu, velký problém.

Nepál se ze zemětřesení vzpamatovává postupně a přestože to už na řadě míst vypadá, jako by se nic nestalo, stále je to živá záležitost. Náš průvodce Basanta Rayamajhi, byl v době zemětřesení v Kathmandů, které bylo zasaženo asi z patnácti procent. Jeho vzpomínky byly stále živé.

fotografie obětí zemětřesení, Kathmandu, Nepál

Dům v Kathmandu, na němž jsou nalepeny plakáty s portréty obětí zemětřesení v roce 2015.

Nepál se otřásl v poledne

“Seděli jsme zrovna v domě u mé rodiny u stolu a pili jsme čaj. Bylo 11:56, když se země poprvé otřásla. Jak jsem se později dočetl, síla zemětřesení dosáhla 7,8 stupňů Richterovy škály. Bylo to nevídané, domy se najednou začaly hýbat. Nevěřil jsem, že je to možné, jak moc se nakláněly ze strany na stranu, ale bylo to tak,” vzpomíná Basanta. Podle jeho slov se každý bál. On i jeho rodina vyběhli ven, stejně jako tisíce dalších lidí. Ulice byly najednou úplně plné.

Průvodce Basanta vzpomíná na otřesy v Kathmandu

Domy poškozené zemětřesením.

Domy poškozené zemětřesením v Kathmandu i rok po neštěstí podpírají sloupy.

“Lidé se ale báli i venku. Spousta domů totiž vypadala, že se každým okamžikem zřítí. A mnoho z nich se skutečně postupně zbortilo,” popisuje mi sympatický postarší Nepálec výbornou angličtinou.
Celé to prý trvalo 56 vteřin, pak to přestalo. To už byl Basanta i s rodinou venku. Ulice byly plné lidí, ozýval se křik a všude byl velký zmatek. Lidé se strašně báli.
Ten den následovalo daších dvacet menších otřesů. Lidé měli strach vrátit se zpět do domů a tak raději nocovali venku. I celá Basantova rodina tu noc přespala ve stanu na ulici Kathmandu. “Druhý den, kolem jedné hodiny po poledni přišel další velmi silný otřes. Asi 6,8 stupně Richterovy škály,” doplnil Basanta s tím, že se celý ten chaos opakoval. Přicházely další a další silné otřesy. Některé byly kolem 5 stupňů Richterovy stupnice. Obavy z dalšího vývoje začaly vyhánět lidi z Kathmandů. “Odcházeli především ti, co nebyli místní a třeba tu jen pracovali. Začali se vracet do různých oblastí Nepálu.

Kathmandu, stupa zničená zemětřesením

Mnohé stavby Nepál již nikdy neobnoví, zustalo po nich je volné prostranství.

Město se začalo vylidňovat. Místní tu museli zůstat, neměli jinou možnost. Po dvou týdnech jsme tu měli další zemětřesení 6,3 stupně,” přibližuje další dny po neštěstí zkušený průvodce. Jeho rodina naštěstí přežila bez úhony. Přišel však o dva kolegy z práce. Na jednoho ve městě spadla zeď královského paláce, když procházel kolem. Další měl po druhém zemětřesení srdeční zástavu. Moc se bál.

Následky zemětřesení v Nepálu

Budova zničená zemětřesením v Kathmandu

Mnohé budovy zemětřesení v Nepálu v roce 2015 jen poničilo. Přesto spousta z nich na opravu stále čeká.

Největší škody způsobilo zemětřesení ve východní části Kathmandského údolí. Následky byly hrozné. V celé zemi zemřelo kolem 8 tisíc lidí. Dalších dvacet tisíc bylo zraněno a o střechu nad hlavou přišlo 450 tisíc domácností. “Dva měsíce jsme byli jako paralyzovaní. Když otřesy ustaly začali své domy lidé postupně opravovat a vracet se do nich. Nepál zase pomalu ožíval. Nikde jste ale nepotkali žádné turisty,” připomíná důsledky neštěstí Basanta.
Hodně udělala média. Po celém světě se psalo, že Kathmandu je zničeno, ale přitom bylo poškozeno tak deset až patnáct procent města a řada velkých památek přežila zcela bez úhony,” stýská si průvodce.
Zěmě byla pod drobnohledem celého světa. Finanční i materiální pomoc přicházela z celého světa a tak se minimálně nejznámější místa velmi rychle dostávají zase do kondice. Kdo zatím trpí, jsou odlehlejší oblasti, které jsou stranou turistických cest. Jsou místa a to i v Kathmandů, kde lidé i rok po zemětřesení žijí s celými rodinami ve stanech v provizorních městečkách. A je teď na vládě, aby s prostředky, které má k dispozici, pomohla lidem co nejdříve.

Nepál – rok poté

Prodejci ovoce v ulicích Kathmnadu.

Muž s bicyklem naloženým banány v ulicích Kathmandu.

Basanta to ale vidí optimisticky. “Myslím, že Nepál se vzpamatuje rychle. Vždyť neznám krásnější zemi, než je ta naše. Máme hory, krásnou přírodu, přívětivé lidi, prostě všechno, co na své cestě chcete vidět a potkat. Tak na nic nečekejte a do Nepálu přijeďte,” vyzývá optimisticky.

Loutky v pouličním stánku.

Tradiční nepálské loutky ve stánku v ulicích Kathmandú.

O neštěstí, které zemi zasáhlo 25. dubna 2015 se v rozhovoru zmínil také Apa Sherpa, legendární horolezec, který stanul 21 krát na nejvyšší hoře světa. A o Nepálu jinak, jsem se rozepsal v článku “5 věcí, které můžete zažít v Nepálu, i když se zrovna nechystáte na Mt. Everest“.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

68 − = 66