Vánoční Vídeň s dětmi! 5+1 tipů na Vídeň bez nákupní horečky

I když si to řada rodičů nepřizná, výlet s dětmi na vánoční trhy není vždycky závaba. Ta kouzelná chvilka souznění, klidu, lásky a míru skončí s prvním a neustále opakovaným přáním nějaké blbosti, kterou prostě doma mít nechcete. Jednou je to obří plyšový hot dog, jindy nějaká báječná skleněné věc, která se rozbije ještě něž ji přinesete domů. A příval přání většinou nemívá konec!

Vánoční trhy ve Vídni

Vánoční trhy jsou samozřejmě hlavním lákadlem.

Ideální doba strávená na vánočních trzích je ta dokud děti něco obdivují. Jakmile se z toho stane hon za nákupy, nevím jak vás, mě to přestává bavit. A začínám se poohlížet po stánku s vánočním punčem. V takové chvíli by bylo nejlepší někam odejít a zabavit děti jinak.
Vánoční Vídeň je kouzelná, všechny ty trhy, atrakce, voňavé dobroty, když ale chcete ve Vídni strávit celý víkend s dětmi, trhy vás nespasí. A dětem začnou lézt krkme ve chvíli, kdy jim nedovolíte koupit si obří vánoční baňku. Ale Vídeň má řešení. Jsou místa, kde báječně zabavíte nejen děti, ale vlastně i sebe.

1. Ve věži můžeš obdivovat žraloky

Věž, která sloužila k protiletecké obraně Vídně je dnes naplněná vodou. Nedělám si legraci. Je tam několik obřích akvárií, kde se prohánějí manty, hlubokomořstí krabi, žraloci kladivouni, mořstí koníci, rejnoci, piraně a další exotické ryby. Největší hvězdou je kareta obrovská jménem Puppi. Želva s pohnutým osudem se dostala do Vídně jako mládě, kdy ji jedna turistka načerno propašovala z Asie. Místo aby skončila na talíři, je ozdobou Haus des Meeres.

Akvarium s tunelem pro děti v Haus des Meres

V Haus des Meres si děti opravdu užijí.

Navíc je tu obří krokodýlí park a imitace tropického pralesa s opicemi, želvami, mezi návštěvníky létají netopýři či africký pták Toko. Neuvěřitelná jsou zvláštní insectária, několik desítek metrů chodeb listových mravenců, umístěné vtipně do skleněných madel na stěnách.
V nejvyšším, 11. patře, kde je kavárna a úžasný výhled na celou Vídeň. Do všech expozic se dostanete díky centrálnímu výtahu také s kočárkem.

2. Haus der Musik – Což takhle dirigovat vídeňský orchestr?

Starý dům Haus der Musik v centru Vídně přináší nečekané multimedální dobrodružství. V prvním patře můžete za pomoci hracích kostek zkomponovat svůj vlastní valčík. O patro výše prožijete jedinečné chvíle při experimentech s vlastním hlasem, hraní na obří nástroje ale i při poslechu originálních záznamů z ulic světových metropolí nebo vesmírné lodi Apollo 11.

Haus der Musik muzeum hudby ve Vídni

Malá dirigentka a Vídeňští filharmonici v Haus der Musik

Patro věnované hudebním velikánům jako je Haydn, Strauss či Mozrat také nezklame. Počítačový program Namadeus, z vašeho jména vytvoří krátkou skladbu v Mozartově stylu. Děti si mohou vyzkoušet samy dirigovat orchestr vídeňských filharmoniků. Jak rychle máváte taktovkou, tak rychle muzikanti na plátně hrají. Děti osud nebudete moci odtrhnout.

3. Ztraťte se s punčem mezi ledovými skleníky

V Museums Quartier letos až do 23. 12. na hlavním prostranství každý den po setmění pořádají hudební a světelné projekce okolní budovy. Je to prima místo, kam se dá uchýlit, když už toho budete mít mezi stánky dost. V nepracovní dny jsou také na programu závody autíček na dálkové ovládání.

Ledové přístřešky v Muzeums Quartier

Ledové přístřešky v Muzeums Quartier v předvánoční Vídni

Kromě toho je tu příjemný prostor s barevnými “skleníky” kde si můžete dát punč nebo nějakou jinou dobrotu pro děti. Právě odtud si můžete odvézt ten nejoriginálnější hrníček na punč. Já sám mám doma už dva a rozhodně nekončím. Kromě běhání v uzavřeném atriu muzea tu děti i dospělí mohou sledovat nebo si zahrát metanou. My jsme si odtud přivezli jednu čtyřfotku z fotoautomatu. Velmi milá vzpomínka na návštěvu Vídně.

4. Děti okouzlí vídeňské muzeum ZOOM

Muzeum ZOOM ve Vídni ideální místo pro děti

Dětské muzeum ZOOM je ideálním místem pro zahřátí v předvánoční Vídni.

Tohle je parádní místo, odkud nebude snadné dostat vaše děti. V jedné z budov Muzeums Quartier totiž sídlí dětské muzeum ZOOM. A tady se vyblbnou děti od 8 měsíců! Právě pro ně je připravený podmořský svět plný peřinek, barevných míčků, žíněnek a prolézaček. Ty větší až do šestého roku věku se mohou stát námořníky. K dispozici je stanoviště kormidelníka, ponorka nebo kajuta v podpalubí. Kromě toho jsou tu i další oddělení pro vetší děti. Naše dcera třeba strávila celé odpoledne v interaktivní expozici o středověku. Zkoušela psát husím brkem, vyrazila si svou minci, namíchala ve středověkké lékárně opravdový čaj z bylin, který si odnesla domů. To vše v dobovém kostýmu. Letos je tu výstava s názvem Poslouchej, poslouchej, dívej se, dívej se. Tak to zkuste.

Dětské muzeum ZOOM v předvánoční Vídni.

Zoom zabaví i větší děti.

5. Pokojíčky princezny Sisi

Císařské letního sídlo zámek Schönbrunn nabízí dokonce audioprůvodce v českém jazyce v ceně vstupenky. Navštívit můžete sice jen zlomek ze 1441 místností, které zámek má, ale i zpřístupněných 45 komnat bude děti bavit. Dozví se zajímavosti o rodu Habsburků. Navštíví místnosti, kde žil císař František Josef, který vládl v letech 1848–1916. Holky určitě nadchnou princeznovské pokoje císařovny Sisi, která se velmi věnovala péči o své tělo, což dokládají vystavené předměty. A kdo viděl Formanův film Amadeus, jistě si na něj vzpomene při prohlídce zrcadlového sálu. Právě zde šestiletý Mozart ve filmu hraje císařské rodině.

Tip navíc: – ta se vyplatí

vám zlevní pobyt i vstupy do jednotlivých muzeí. Z naší nabídky jsou to 4€ na vstupu do Haus der Musik. V Zoom muzeu, kde mají děti vstup zdarma, je to další 1€ na vstupence pro dospělého. V Schönbrunnu ušetříte 3€ na vstup. Okružní jízda patrovým busem je další sleva 3€. A tak bych mohl pokračovat. 1€ nebo 10-20% z účtu nabízejí nejrůznější kavárny, které rozhodně musíte navštívit. Slev je až 210 a to i na nákup v různých obchodech. slouží jako jízdenka na městskou hromadnou dopravu, k ní může každý dospělý vzít jedno dítě do 15 let zdarma. lze pořídit i předem online a je k dispozici na 24 / 48 / 72 hodin za 13,90 / 21,90 / 24,90 euro.

Kdybyste si chtěli přečíst více o vídeňských vánočních trzích, článek najdete zde.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

45 + = 49