Switzerland Grand Tour in Czech language / Velká cesta Švýcarskem zpracovaná v češtině

Malá útlá knížečka obsahuje překvapivě mnoho informací.

Malá útlá knížečka obsahuje překvapivě mnoho informací.

Dneska bych vám chtěl představit novinku mezi turistickými průvodci. Není to ale úplně klasický průvodce, tenhle kousek má řadu specifik. Jmenuje se Švýcarsko Grand Tour 111 tipů a věnuje se velkému 1600 kilometrů dlouhému okruhu Švýcarskem. Tento velký okruh je novinkou Švýcarska. Trasa která zahrnuje všechny čtyři jazykové oblasti, vede vás pěti průsmyky, čeká vás dvaadvacet jezer a 11 míst zapasných na seznam přírodního nebo kulturního dědictví UNESCO.

Autoři knihy Alena Koukalová a Petr Čermák.

Autoři knihy Alena Koukalová a Petr Čermák.

Autoři  Alena Koukalová a Petr Čermák se rozhodli téma zpracovat po mnoha letech inteziního poznávání téhle alpské země. A z vlastní zkušenosti vím, že jsou skutečnými odborníky  na zemi helvétského kříže. “Knížka vznikala asi půl roku, ale informace v ní otištěné jsem sbíral posledních dvacet let při mnoha svých návštěvách Švýcarska,” vysvětlil mi na křtu knihy Petr Čermák.
Musím, říct, že jsem nečekal knížku se 111 zastávkami Grand Tour, tak nějak popsanými, jak už byly popsány mnohokrát. Natolik to oba autory znám, a tak jsem věděl, že to rozhodně neodfláknou. A jak jsem čekal, tak udělali.

Několik kapitol v úvodu knihy rozhodně nevynechejte. Budou se vám určitě hodit.

Několik kapitol v úvodu knihy rozhodně nevynechejte. Budou se vám určitě hodit.

A tak něž se k hlavní části knihy dostanete, čeká vás několik krátkých kapitol napsaných vtipně a velmi výživně. I já jsem s oběma autory byl ve Švýcarsku několikrát a leccos jsem už o téhle zemi věděl. Nicméně ten věčer, když jsem se pročetl prvními sedmačtyřiceti stranami téhle útlé knihy, která se Vám vždy vejde do batůžku, jsem byl zase o dost chytřejší. A musím říct, že jsem nevynechal ani jednostránkové dějiny Švýcarska v datech.

Kalendář švýcarských tradic se na cestě bude také hodit.

Kalendář švýcarských tradic se na cestě bude také hodit.

Ale zpět k obsahu. Než se dostanete k prvnímu ze sto jedenácti zastavení na velké švýcarské tour, čeká vás, jak jsem již zmínil, historie v datech, základní informace o zemi. I všechny následující kapitoly jsou více než přínosné. Obsahují totiž informace, u nichž vás pro jejich samozřejmost často ani nenapadne, že by mohly být jinak právě ve Švýcarsku.
Například se jistě vyplatí přečíst si a zapamatovat, že když už do Švýcarska vyrazíte autem a není to zase tak daleko, je nezbytné dodržovat pravidla. Bez tolerance. Pokuty se platí už za překročení rychlosti o dva kilometry v hodině nebo dobu parkování o minuty. Pokuty jsou samozřejmě ve švýcarských francích. Dozvíte se také, že v neděli pravděpodobně nic nenakoupíte, kdy, kde a jak můžete sbírat houby, že je více než vhodné dodržovat noční klid, ale třeba také proč jsou švýcarské hřbitovy poloprázdné.

Každému ze 111 míst velké tour Švýcarskem je věnována jedna stránka.

Každému ze 111 míst velké tour Švýcarskem je věnována jedna stránka.

Čekají vás i typická a tradiční jídla, zvířata, která v tomhle koutě Evropy můžete potkat nebo jaké vzácné rostliny tu rostou. Než se autoři posunou k jednotlivým zastávkám, ještě zmíní tradiční svátky a oslavy. Celý tenhle poměrně rozsáhlý úvod není samoúčelný. Mě například navnadil natolik, že už spřádám plány, jak alespoň část Grand Tour po Švýcarsku podniknout. A myslím, že tahle knížka mi v tom může docela dobře pomoci. Předpokládám, že podobné pocity budou mít i ostatní čtenáři, a to ještě před tím, než se dostanou k jednotlivým zastávkám.
Jak uvádějí autoři, Grand Tour je novinkou ve Švýcarsku. Proto není úplně jednoduché se s obyčejnou mapou držet trasy, která je vedena po místních a vedlejších cestách. Označení celého 1600 km dlouhého okruhu se ve Švýcarsku teprve chystá. Ideální, autory prověřenou varinatou je speciální mapa Grand Tour, stažená do tabletu. K dispozici je v nabídce e-shopu. Je zpracována detailně včetně složitých průjezdů většími městy. Jen pozor, značení trasy počítá vzheldem k jednosměrkám s cestou po směru hodinových ručiček.

Osobní tipy autorů jsou uvedeny u každé zastávky velkou tour Švýcarskem.

Osobní tipy autorů jsou uvedeny u každé zastávky velkou tour Švýcarskem.

Ke zpracování jednotlivých zastavení už jen stručně. Velká tour samozřejmě nemine Matterhorn, první cabrio lanovku na Stanserhorn, Davos nebo tektonický zlom Sardona v Graubündenu. Výčet všech zastávek by ale trval dlouho a byl by zbytečný. Nejlepší bude, když se do knížky sami podíváte. Nemůžu ale vynechat zmínku, že také jednotlivé texty byť jsou stručné, jsou zpracovány velmi pečlivě a obsahují velkou řadu užitečných informací. Například internetové stránky, otevírací dobu, výši vstupného, možnosti slev a spousty dalších.
Největší devizou knihy jsou podle mě osobní tipy autorů ke každému ze 111 míst. Právě tyhle osobní rady a tipy dělají z knihy vyjímečný počin, zejména proto, že je autoři zcela jistě vyzkoušeli na vlastní kůži. Čtenářům knihy a návštěvníkům Švýcarska tak ušetřili spoustu nejen spoustu času, ale i pěněz.

Cena průvodce je 199 korun.

Průvodce je doplněn řadou krásných barevných fotografií.

Průvodce je doplněn řadou krásných barevných fotografií.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 6 = 16